Tipy na výlet

Vnitrozemí

Betancuria

Ve vnitrozemí, kde je krajina velmi suchá a vyprahlá, nalezneme několik malebných vesniček. Jednou z těchto zmiňovaných obcí je i Betancuria. Betancuria, byla založena již na počátku 15. století, konkrétně již v roce 1405. Možnost vybudování tohoto města závisela tehdy zejména na rezervoárech pitné vody, které bylo dostatečné množství.

Historické stopy v tomto malebném městečku jsou patrné, projdete-li se zejména středem této obce, jenž je dochován v původním duchu. Dominantou obce je velký bílý kostel, který byl zbudován v roce 1620, tedy zhruba dvě stě let po založení obce. Dnes je kostel velmi pěkně restaurován a jeho interiér je opravdu velmi malebný. Co se týká exteriéru, nepřehlédnutelná je věžička se zvony a prudkými schody nahoru. Vstup do kostela je také velmi zajímavý, na dveřích uvidíme portál z bohatě vytesaného kamene. Velmi působivý je také pohled na dřevěný bohatě vyřezávaný balkón za rohem.

Toto městečko, dnes už skutečně jen městečko, bývalo kdysi hlavní městem ostrova  Fuerteventura. Můžeme zde nalézt také muzeum, které se pyšní místním zlatým pokladem. Představit si můžeme ledasco, nicméně tento poklad čítá pouze tři zlaté poháry, spoustu fotek, několik dřevěných sošek, na kterých zapracoval zub času, nebo spíše červotoč a pár knih.

K návštěvě se také vybízí panský dům Casa Santa María,, ve kterém se nachází velmi pěkná restaurace. Navštívit také můžete malé archeologické muzeum, které se také nachází v katastru tohoto městečka.

Ajuy

Akut, krátký název pro skutečně malou obec, která se nachází na západním pobřeží ostrova  Fuerteventura. Architektonicky tato lokalita není ničím významnější než ostatní, nicméně z hlediska geologického si člověk přijde na své. K nalezení jsou zde pouze dvě rybářské usedlosti, ale pláž je zde vzhledově úplně jiná. Na rozdíl od všudypřítomných zlatožlutých rozlehlých pláží, které lemují téměř celé pobřeží ostrova, právě zde můžeme spatřit černý písek, který má podobnou barvu jako láva.

Velmi zajímavé jsou také jeskyně, které bývají častým turistickým lákadlem. Pouze jedna z nich je však velmi dobře přístupná a dá se k ní dostat poměrně dobře zbudovanou přístupovou cestou. Ta začíná na pravém konci pláže, právě zde jsou do skály vytesány schody. Jeskyně je hluboká zhruba 150 metrů. Vstupní dóm je velmi malý a do nitra jeskyně budete mít opravdu velký problém se dostat. K prohlídce jeskyně nám nepomohla ani baterka, protože jeskyně není dostatečně hluboká k tomu, abyste zde mohli najít nepřeberné množství přírodních krás, které by vás mohly ohromit.

Poloostrov Jandía

Playa de Cofete

Osamělá, téměř nekonečná pláž, která se nachází na jihu poloostrova. Co víc si jen člověk může přát? Doprava na tuto krásnou zapomenutou část světa je sice poměrně komplikovaná, nicméně, půjčíme-li si vlastní automobil, není to žádný problém. Auto si můžete zaparkovat téměř všude, jelikož Playa de Cofete je nádherná patnáct kilometrů dlouhá písečná pláž. Samota a ticho, které protíná jen šumění vln. Občas potkáte jen rybáře, kteří zde čekají na svůj úlovek.

Villa Winter na pobřeží působí tajemně a osamoceně. Možná i proto je její historie opletena spoustou historek o tajných tunelech, které vedou právě z tohoto místa hluboko do moře. Na takové báchorky však nemusíme věřit, ale znáte to, na každém šprochu, pravdy …

Nezapomenutelný zážitek skýtá prohlídka jihu poloostrova na kolech, která jsou zde k zapůjčení. Jen pár metrů za okrajem města Morro Jable se však můžete rozloučit s asfaltovou cestou. Začíná cesta po štěrkové cestě, které má ovšem také své kouzlo.

Ze sedla horského kola lze pak spatřit nádherný výhled na celou Playa de Cofete, která dál pokračuje pod jiným názvem jako Playa de Barlovento. Po několika kilometrech si asi budete říkat, zdali se ještě opravdu nacházíte na oné vyspělé půdě Španělska nebo už jste v nějaké cizí provinční zemi, ale silný vítr a rozbouřené moře vás ihned jednoznačně přesvědčí o poloze v Atlantickém oceánu a o tom, že toto místo přísluší právě  ke Španělsku.

Playa de Sotavento

Playa de Sotavento je téměř pět kilometrů dlouhá a v některých místech při odlivu až kilometr široká s několika písečnými dunami. Je to pláž neuvěřitelných geometrických tvarů, která má své neobyčejné kouzlo. Každý vyznavač windsurfingu ví, že název Sotavento znamená neustálé foukání větru, bez kterého by tento sport snad úplně ztratil svůj smysl. Už jen z tohoto důvodu se Playa de Sotavento stala doslova posvátným místem všech surfařů. Skutečnost, že je zde k nalezení opravdu největší půjčovna surfů široko daleko, je téměř zbytečné zmiňovat. ¨

V jižní části rozlehlé pískové plochy za velikými dunami pak velmi snadno narazíte na neoficiální nudistickou pláž. Tato pláž se nachází na závětrné straně ostrova, což umožňuje téměř dokonalé a nerušené koupání.

Písečný sever

Parque Natural de las Dunas de Corralejo

Parque Natural de las Dunas de Corralejo není nic jiného, než národní park s písečnými dunami, který se nachází na severovýchodním pobřeží. Tento park zabírá rozlohou téměř sedm kilometrů čtverečních, je velmi dobře dostupný a z hlediska dopravy je skutečně dobře řešen. Vede skrze něj asfaltová silnice, které se uzavírá jen občas, když je na ní díky všudypřítomnému větru naváta velká vrstva písku. Pobřeží tvoří  z velké části pískové pláže, ale výjimkou není i kamenitá část pobřeží. Na většině míst není problém se opalovat bez plavek.

Jediné oficiálně vedené nudistické místo na ostrově Fuerteventura je Las Dunas de Corralejo, nicméně nudistické pláže najdete téměř na celém ostrově bez jakéhokoli omezení nebo dokonce cedulí, které by opalování bez plavek zakazovaly.

Corralejo

Je původem malá rybářská vesnice. Dodneška se však tato vesnička proměnila na svých okrajích v moderní komplex  - letovisko s mnoha restauracemi, bary dalšími budovami špičkové občanské vybavenosti. Ve středu dnes už městečka je starobylé jádro kolem původního přístaviště menšími plážemi.

Corralejo je tedy největší letovisko na severním pobřeží, které nabízí pouze hlavní atrakci v podobě písečných dun, které jsou nedaleko Corraleja. Jen pár minut jízdy autem.

Máte-li rádi vodu, a to vodu ne ledajak klidnou, pak je Corralejo místo pro vás jako stvořené. Navštívíte Baku Water Park, největší aquapark na ostrově Fuerteventura,  a budete nadmíru spokojeni.  Můžete se zde vyřádit na tobogánech, v nedávno vybudovaném vodní zábavním parku s běžnými atrakcemi, jako jsou skluzavky různého typu přes vířivky až po umělé vlny.

 

 

 

 

 

 

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist