Obyvatelstvo

Ostrov Fuerteventura je chvílemi opravdu bohem opuštěná krajina, kde stále ještě najdete místa, na nichž celý den, ba dokonce ani týden,  neuvidíte ani živáčka, neuslyšíte auto, ani cokoliv jiného, co souvisí s moderní lidskou civilizací. Mezi nesporné zápory tohoto ostrova patří však také turistická nedovybavenost.

Počet obyvatel činí 86 642 (r. 2005). Hustota obyvatel je 52/km². Ostrov je obydlen velmi nerovnoměrně. Jen v hlavním městě Puerto dej Rosario žije nyní asi 15000 obyvatel. Naopak nejméně osídleným místem je oblast okolo bývalého hlavního města Betancuria.

Co se týká demografického vývoje obyvatelstva, tak lze říci, že v  průběhu dějin Fuerteventura utrpěla ztrátu obyvatelstva v důsledku ekonomické situace. Klima, které je velmi suché, reprodukci obyvatel také moc nepomohlo.  Nicméně, služby cestovního ruchu v 80. letech způsobily to, že  demografické údaje  rok od roku rostou. Od této doby počet obyvatel několikanásobně stoupl.

Založením jsou místní lidé typičtí jižané – „maňana, fiesta, práce nemá nohy, neuteče“. Na letišti si mnohdy ani nikdo nevšimne, že přistálo letadlo, recepčním velmi často ujde, že přijel plný autobus nedočkavých turistů. Zapomeňte na to, že mimo hotel se někde domluvíte cizí řečí. Zásadně s sebou noste příruční slovník!

Fuerteventuřané na svůj ostrov pyšní a chtějí ho zachovat takový jaký je, bez jakékoliv výdobytků moderní civilizace a bez tisíců hotelů, které lemují zdejší  pláže. V současnosti populace nepůvodních obyvatel, tedy přistěhovalců, převyšuje znatelně populaci původních obyvatel ostrova.

Hlavním příjmem obyvatel ostrova je zejména turistika. Ostrov se svou polohou k této možnosti výdělku přímo nabízí. Místní obyvatele jsou zaměstnání v síti ubytovacích zařízení a snaží se o blaho turistů, kteří každoročně tento ostrov navštíví. Velmi rozvinuté je pastevectví. Nejedná se přitom o pěstovaní různých druhů dobytka, ale o chování koz. Tyto kozy slouží především jako zdroj mléka, které potom místní obyvatelé prodávají v podobě velmi lahodných kozích sýrů. Dalším zdrojem obživy místních obyvatel je zpracování ovoce a zeleniny.

Co se vyznání týče, pak nelze než konstatovat, že téměř 99 procent obyvatel tvoří katolíci. Není se ani čemu divit, přeci jen španělská dominance zde vytvořila silné katolické zázemí, které přetrvalo do dnešních dob.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist